Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Teglas 5806022



*

nr 580 6022


Teglas

sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:16:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 10:21:15 1      Vinnande bud
26/4 20:30:00 2      850 kr



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
  • 8228 Bägare
    + vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:16
  • 8388 Brännvinsglas
    6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:57
  • 8013 Brännvinsglas
    på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:17
  • 8229 Burkar
    ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:23
  • 8015 Coupeglas
    8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:29
  • 8239 Glas
    3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr