GLAS OCH KERAMIK / Glas / Teglas 5806022
*
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:16:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 10:21:15
1
Vinnande bud
26/4 20:30:00
2
850 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8228 Bägare
+ vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:16
-
8388 Brännvinsglas
6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:57
-
8013 Brännvinsglas
på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:17
-
8229 Burkar
ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:23
-
8015 Coupeglas
8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:29
-
8239 Glas
3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:51
*
Teglas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/4 10:21:15 | 1 | Vinnande bud |
| 26/4 20:30:00 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8228 Bägare
+ vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:16 -
8388 Brännvinsglas
6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:57 -
8013 Brännvinsglas
på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:17
-
8229 Burkar
ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:23 -
8015 Coupeglas
8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:29 -
8239 Glas
3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:51



